BARF.cz - Psí faldíky, roztomilé nebo nebezpečné?

Dieta a pes? Ano.

A kdy? Tehdy, když i pouhým okem vidíme, že pes ztratil pas :).
Takto bychom mohli velmi ve zkratce specifikovat, kdy nasadit „dietní opatření“.

Každý má pro figuru a „tloušťku“ psa jiné parametry. Co pro někoho bude pes v super kondici, pro druhého může být pes na hraně týrání hladem. Ovšem mučení jídlem je opačný extrém. U krátkosrstých psů lze výkyvy váhy identifikovat rychleji a snáze. U dlouhosrstých můžeme být občas překvapeni až po delší době a náprava může trvat o trochu déle.




Jak se to stane, že nám pejsek přibral? Proč se dietní režim nevyhýbá ani psům?

Má oblíbená věta - důvodů může být několik. 

1) Máme rádi jídlo a tak máme pocit, že když jíme my, měl by si dopřát i náš pejsek. A tak mu přilepšujeme stejně nezdravě jako sobě. Jídla mezi jídly, vyšší příjem než výdej, špatná skladba surovin.

2) V zimě mu prostě dopřeju, aby nestrádal… Ano, před zimou je fajn, zejména venkovní psy, nakrmit více, aby měli z čeho brát energii a udržovat správnou tělní teplotu. I psi, kteří s námi žijí v bytech nebo domech a „zakulacovat“ se nemusí, instinktivně nějaké to deko (kilo) naberou.

3) Hormonální výkyvy u hárajících fen, falešky, případná březost a dostávání se zpět do kondice je další krásná ukázka změny váhy u psů, tedy fen. Samci ale nezůstávají pozadu, v době hárání fen jíst zapomínají a hubnou. 


Jak s dietou začít?


Už v minulém článku jsme se podívali na to, jak upravit krmnou dávku.
Dnes se zamyslíme, jak správně začátek diety nastavit.
Důležité je, aby pravidla, která si nastavíte, dodržovalo celé okolí. Tedy celá rodina, babičky i tetičky, příležitostní hlídači a potenciální rozmazlovači :).
- Spočítejte si krmnou dávku a tu striktně dodržujte. Pokud se psem cvičíte, místo kaloricky vydatných pamlsků použijte raději část masa, které je součástí krmné dávky.
- Zařaďte pohyb, nebo více pohybu, pokud je na něj pejsek zvyklý. Pokud to jeho zdravotní stav dovoluje, zkuste jiné aktivity, než na které je zvyklý.
- Mějte trpělivost, znáte to sami od sebe :). Výsledky nepřicházejí hned, ale pokud dodržíte základní pravidla, která jste nastavili, měl by se výsledek dostavit.

Co dělat když má váš pes stravovací omezení?

Samozřejmě bezpečnost je na prvním místě. Pokud mám pejska starého, nemocného, s jakýmkoliv dietním omezením, přizpůsobíme hubnutí těmto parametrům. Vše půjde pomaleji, ale půjde. Důležité je si uvědomit, že pokud je pejsek nemocný, zvýšená váha mu na zdraví nepřidá. Proto bychom ani v těchto případech neměli nad jeho figurou mávnout rukou. Ideální je v takových případech vše konzultovat s veterinárním lékařem.

Jaké krmivo je při dietním režimu nejlepší?

Ideální jsou lehce stravitelné suroviny. Mnohdy se uvádí vařená rýže a stejně tak tepelně upravené kuře. Zde se však jedná spíše o dietu pro zklidnění zažívání. Pro obvyklou dietu v rámci snížení váhy volíme bílé ryby, lehkou drůbež a ideálně vynecháme sacharidové přílohy.

U sportovně vedených psů z praxe volíme maso s vyšším obsahem tuhu. Pes pro svou práci tuky potřebuje a výborně s nimi umí pracovat.

Jaká dietní omezení jsou nejčastější?


Z naší zkušenosti jsou to omezení vztahující se ke konkrétním orgánům. Jaterní, ledvinová, slinivková dieta.... těmito se budeme zabývat v dalších článcích.