BARF a krevní testy - co vše Vám krev řekne

Přestože je BARF pro naše psy přirozená strava, neustále řešíme, zda jim opravdu dáváme vše, co potřebují a zda jsou jejich dávky kompletní.
U nás si o tom můžete nejen přečíst, ale i zkouknout zajímavé video, jak v praxi mohou odběry a jejich vyhodnocení vypadat.Mimo tyto dva mladé zdravé pejsky jsme otestovali i našim příznivcům známou pitbulku Aytu Kraytu. Kraytě je 9 let a od svých 7 měsíců je krmena výhradně naším masem. Krevními testy prošla před třemi týdny se super hodnotami, tak jsme nyní zkontrolovali již jen ledviny a štítnou žlázu. Vše v naprostém pořádku. Více o testování SDMA na konci článku.

Každého určitě někdy napadne, jestli svého psa nebo kočku krmí správně. Zda není něčeho moc nebo naopak málo.
Každý organismus je originál a to, co může vyhovovat jednomu zvířeti, nemusí vyhovovat jinému. Každé zvíře má jiný genetický potenciál, tím i jiná „slabá místa“ a rozdílný sklon k nemocem. Odlišné je také životní prostředí a jiná fyzická zátěž.

U krmení metodou BARF je největší výhodou právě možnost upravit krmení každému jednotlivému zvířeti na míru a zohlednit konkrétně jeho potřeby.

Pro každého z nás je známkou zdravého zvířete jeho dobrá kondice, zdravá kůže a lesklá srst, jiskra v oku a energie na rozdávání. Zrada ale tkví v tom, že živé organismy mají přímo zázračnou schopnost kompenzace. Proto dochází k tomu, že některé orgány již fungují např. jen na 50% a přitom to není možné pouhým pohledem odhalit. Organismus toto kompenzuje a zvíře je zdánlivě zdravé. Zde je neocenitelnou součástí vyšetření pacienta laboratorní diagnostika.

U psů krmených BARFem nás zajímá nejen celkové zdraví, ale i poměr a množství jednotlivých prvků. Nyní si tedy povíme něco více o parametrech, které se vyšetřují a jaké informace nám toto vyšetření poskytne.

HEMATOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ KRVE
Jedná se o vyšetření „krevního obrazu“. Jak už název napovídá, nabízí nám toto vyšetření celkový pohled na stav organismu. V rámci tohoto vyšetření se stanovují především počty jednotlivých druhů krevních buněk – červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. U bílých krvinek se navíc dělá tzv. diferenciál, což znamená rozpočet jednotlivých bílých krvinek dle jejich podskupin. Některé bílé krvinky se zvyšují při zánětu, jiné při alergii nebo při parazitárním onemocnění.

BIOCHEMICKÉ VYŠETŘENÍ KRVE
Toto vyšetření se zaměřuje na stanovení různých enzymů, iontů a hormonů v krvi, což nám podává obrázek o jednotlivých orgánech. Nyní si zjednodušeně vysvětlíme, co se z kterých parametrů vlastně dozvíme.
Jaterní enzymy (ALP, AST, ALT) - zvyšují se při onemocněních jater.
Močovina, kreatinin – zvyšují se při onemocnění ledvin. Pokud je zvýšený i kreatinin, značí to déletrvající problém.
Amyláza – tento enzym se zvyšuje při onemocnění slinivky.
Celková bílkovina, albumin – poukazují na metabolismus bílkovin a stav jater.
Vápník, fosfor – zajímá nás nejen jejich množství, ale i vzájemný poměr. Organismus se snaží hladinu minerálů v krvi udržet za každou cenu a to i na úkor např. kostí. Narušení hladiny těchto prvků v krvi značí významnější problém.
Hořčík, sodík, draslík, chlor, železo – další prvky, jejichž hladina v krvi má důležitou vypovídací hodnotu a lze ji změřit laboratorně.
T4 – hormon štítné žlázy. U zdravých zvířat není nutné. Naopak velice důležité je toto vyšetření u zvířat s výskytem kožních problémů a svědění, protože stav kůže je štítnou žlázou velmi ovlivněn.

Závěrem je nutné říci, že takovéto celkové vyšetření organismu je velice důležité, protože může odhalit skryté onemocnění daleko dříve, než by se projevily příznaky nemoci a případná léčba je pak daleko úspěšnější. U psů a koček krmených doma připravovanou stravou si tak můžeme ověřit, že krmivo je vyvážené a splňuje nároky našeho mazlíčka.

Z hlediska prevence stačí u mladých zvířat vyšetření krve 1x za rok, u zvířat starších 8-10 let je lepší vyšetřovat krev častěji – 2x až 4x ročně dle zdravotního stavu zvířete.

MVDr. Markéta Rázgová (www.vetanimal.cz) ve spolupraci s www.barf.cz

A BONUS PRO TY, KDO DOČETLI AŽ SEM, TROCHU VÍCE O TESTOVÁNÍ LEDVIN.

A jak to zvládla Krayta vidíte v obraze zde: