Roman Habásko: Tři sta kilometrů, 20 psů a Barf.cz. Frčí si na tom světově

Dlouhá a náročná příprava k vytrvalosti psů s sebou nese i starost o výživu psího sportovce, vytrvalce. Maso naší výroby krmí mnoho zvučných jmen. Mezi ně patří i Roman Habásko ze Siberian Husky team Podbořany, Chovatelské stanice Asamara. Že jste o něm neslyšeli? Pojďte si přečíst, rozhovor o krmení pořádných tahounů.

Romane, kolik máš nyní psů a jak vypadá sportovní příprava po krmné stránce?

V mém závodním týmu je v současnosti dvacet psů plemene Siberian Husky. Sportovní příprava týmu začíná každý rok na začátku září a po letní pauze, kdy psi naberou nějaké to kilo váhy navíc. Je snadné, aby se poměrně rychle dostali do ideální váhy i kondice.

RH 1002


Strava není příliš rozmanitá, krmím maso a granule tak 50/50, což ne všichni oznámkují jedničkou, ale psům to svědčí. Jak postupně přidáváme tréninkové dávky a kilometry narůstají, i psi dobře nasvalují a těší se dobré kondici. Jednou se však v tréninku posuneme za pomyslnou hranici, kdy je výdej energie větší než její příjem a musím rychle jídelníček upravit.

 

Co podle tebe musí obsahovat správná dávka sportovce, jak jsi se dostal k masu od BARF.cz?

Kvalitní svalovina, dostatek tuku, ovoce jako zdroj vitamínů je nedílnou součástí psího jídelníčku. Přeci jen výdej energie při padesáti kilometrovém tréninku psů a teplotách kolem nuly je obrovský a samotné mleté maso musí být prvotřídní kvality, jinak by to nemělo efekt.

Když naše příprava vrcholila, obrátil jsem se na svojí kamarádku s prosbou o pomoc s kvalitním krmením. Sestavili jsme jídelníčky a BARF.cz mi začal dovážet kvalitní svalovinu a tuk našim psům.

 

Co na změnu dodavatele říkali psi, jaká je jejich kondice po změně?

Naši pejskové, obyčejně mlsní, nepohrdnou jakoukoliv dobrotou z pestré nabídky této firmy. Já jsem taky moc spokojený, mám s tím minimum práce (pozn. red.: jen rozmrazit) a díky této pomoci se nám daří udržet psy v požadované kondici celkem jednoduše.  Na pejscích bylo poznat, že se můžeme účastnit jednoho z nejnáročnějších závodů psích spřežení Šediváčkova longu a to na trati dlouhé tři sta kilometrů. Jedná se o čtyřdenní etapový závod v Orlických horách a patří i do seriálu závodů Ultimate chalenge, tří nejnáročnějších závodů v Rakousku, Německu a České republice.

RH 1004_Kristyna_Cermakova

foto Kristýna Čermáková

Tento závod se nám i letos podařilo v kategorii LTO 9-12 psů Siberian Husky vyhrát, a vyhrát i v celkovém, absolutním pořadí bez rozlišení kategorií. V roce 2019 nám BARF.cz dopomohl dobrou výživou pro naše psy i k úspěšnému dokončení závodu Finnmarkslopet F 500 km na severu Norska daleko za polárním kruhem. I letos na začátku měsíce března 2020 se účastníme závodu MS Polardistans P300 km ve Švédsku a příprava a výživa týmu bez dobrot a kvalitních surovin nepůjde. Proto i na tento závod nám maso a výrobky z něj dodá firma BARF.cz.

Jak je pro tebe důležitá "bezpracnost" našich balení, tedy že objednáš rozmrazíš, rozbalíš a krmíš?

Nejsem žádný velký vědátor, v krmení neexperimentuji a pořádně BARFovat nikdy nezačnu. Krmit BARFem po celý rok prostě u tak velké smečky nejde, ale pokud se mám dobře připravit na ty největší světové závody, tak alespoň v období náročných tréninků a závodů samých, musím pejskům dopřát toho nejlepšího a to jsem našel v Pístech u Nymburka. Děkuji tímto Patricii Malysové a celému kolektivu firmy BARF.cz, je to radost krmit.

 

Můžeš nám přiblížit závodní atmosféru? Co cítíš a zažíváš na závodech?


Zima nám během tréninků moc nepřála. Sněhu bylo pomálu a můj, z poloviny omlazený, tým psů byl sice k závodu dobře připravený, ale určité starosti jsem měl. Ihned po startu jsem zjistil, že mladí psi v týmu pracují jako doma na tréninku a musel jsem jejich nadšení hodně brzdit. Přeci jen závod je mnohem delší než trénink. První etapu jedeme jako noční a měří kolem čtyřiceti kilometrů. Není to mnoho a než se po vyběhnuté sjezdovce stihnu pořádně nadechnout, svištíme po lesní cestě směrem na hřebeny hor. Veškeré starosti zůstávají daleko za mnou a vnímám jen dech a rytmus běžících psů. Na hřebenech rychle zastavuji a dávám psům snack, předem připravené kousky hovězí svaloviny. Každý pes dostane kousek, rychle jej zhltne a pokračujeme dále.


Užívám si celou etapu a najednou sjíždím do cíle v Jedlové u chaty Kristýna. Chvilková nepozornost v posledních metrech a do cíle málem přijíždím po břiše. Cesta do cíle je dobře značená a vede podél sjezdovky, ale s krtincem jsem moc nepočítal a nečekaně mě to vyráží obě nohy z brzdy a saně se stávají na chvilku neovladatelné. Trošku jsem si zanadával nad vlastní nepozorností, ale dobře to dopadlo a v cíli se jen směji. Pejskové vrtí ocásky a chtějí běžet dále. Nezbývá něž opatrně dojet na úvaziště, pochválit hafíky a postarat se o ně. Svoji krmnou dávku masa, tuku a granulí s vodou sní během několika minut. Později pak ještě budeme pejsky napájet a dostanou další krmnou dávku složenou už jen výhradně z hovězí svaloviny.

RH 1003_Kristyna_Cermakova


foto Kristýna Čermáková

 

Jak si můžeme představit zázemí na závodech?

Ráno se probouzím poměrně brzy a tak jdu vzbudit spící psy. Spím v autě a většina psů taktéž - v zadním prostoru, kde mají své kotce vystlané slámou. Z pelíšků se jim moc nechce, ale je vidět, že jsou odpočatí a připraveni běžet dál. Před závodem je opětovně krmím a napájím, sežerou vše, co jim podám, maso je prostě maso. Pomazlení je samozřejmostí a pak rychle utíkám na musher meating, kde se dozvím informace o dnešní etapě, počasí a nástrahách trati. Vše je vlastně pro nás rutina, jsem zde asi po šestnácté a závod si užívám do posledních chvil.

 

Co si tedy užíváš nejvíce? :-)

Každou kontrolu, zatáčku, kopec nahoru i dolů si užívám a nějaké závodění jde stranou.Tým je silný a pokud máme závod vyhrát, psi mě k tomu vlastně nepotřebují, jediné, na čem záleží, je jejich krmení. Já jsem jen zátěž navíc, co s sebou musí táhnout. A tak cestou občas natočím nějaké video, udělám si fotku a nebo prostřednictvím sociálních sítí zprostředkuji živé vysílání z trati závodu. Většinou z míst, kde to stojí za to, psi běží rychleji než bych chtěl a sledující si mohou ten adrenalin užít se mnou.
Takto si užívám každou etapu závodu, první i druhý bivak a najednou po pěti dnech jedu do cíle závodu a na místo radosti z vítězství, je mi smutno. Všechno to končí, postarám se o psy a pojedeme domů. Psi si odpočinou, opět budou dostávat z mého pohledu to nejlepší co mohou. Dostatek kvalitního masa, drobů a tuku. Samozřejmě granulí se nevzdám a budu krmit zase 50/50.

A pejskové?

Ti si po závodě užívají pozornosti stovek návštěvníků, trpělivě se fotí, mazlí a požívají všech pamlsků, co jim dovolím. A povolím jim vše, co mohou dostat, zaslouží si to. Doma je pak čekají dva dny odpočinku a pak opět vyrazíme na trénink nebo další závod.

RH 1001


Roman Habásko, Siberian Husky team Podbořany Chovatelská stanice Asamara

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení