Krmíte BARFem? A co dopňky?

BARF je způsob krmení psů stravou co nejvíce podobnou stravě vlka. Zároveň se při tomto způsobu krmení snažíme o pestrý jídelníček tak, aby pes dostával všechny důležité živiny v krmivu v co možná nejlépe vstřebatelné a využitelné podobě. Logicky z toho vyplývá to, že není nutné nic dalšího přidávat. Je tomu však skutečně tak?

Všeobecně můžeme říci, že u zdravého dospělého psa není nutné přidávat vůbec žádné doplňkyhlavní je dodržovat pestrost při sestavování jídelníčku.
Jiná situace je u zvířat, která mají z nějakého důvodu zvýšené nároky na některé živiny. Jedná se např. o štěňata, zvláště velkých až obřích plemen, březí a kojící fenky, psy s vyšší zátěží, zvířata nemocná a slabá.

PANGAMINČasto používaným doplňkem je pangamin neboli pivovarské kvasnice. Jedná se o tradiční vedlejší produkt výroby piva a je pro nás cenný svým obsahem esenciálních aminokyselin, vitamínů (především vitamíny skupiny B) a minerálů (hořčík, vápník, draslík, železo, jód, zinek, měď, mangan). Pivovarské kvasnice mají mnoho příznivých účinků na organismus člověka i zvířat. Podávání pangaminu je vhodné u zvířat s onemocněním kůže, dále při poruchách trávení a pro podporu imunitního systému. Dávkování je obvykle 1 tabletka na každých 5 kg hmotnosti psa – u větších psů se může denní dávka rozdělit do dvou dávek. Pivovarské kvasnice se vyrábějí i v sypké podobě určené přímo pro psy a tam je uvedeno dávkování na obalu. Tím, že pangamin zlepšuje trávení, je vhodný i pro zvířata trpící nechutenstvím a nižší hmotností. Je možné podávat ho i zdravým zvířatům s normální aktivitou, ale postačí dávat tak 2x - 3x týdně.

Dalším oblíbeným doplňkem je lososový olejLOSOSOVY

Používá se pro doplnění omega 3 nenasycených mastných kyselin. U psů je důležitý vzájemný poměr omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin. Jedná se o látky tukové povahy, které si pes neumí sám vytvořit a musí je přijímat v krmivu. Maso jako takové obsahuje dostatečné množství omega 6 mastných kyselin, ale omega 3 kyseliny musíme doplnit jiným vhodným způsobem. Pokud pes dostává alespoň 1x týdně lososa, tak není nutné tento olej přidávat do krmiva. Pokud pes lososa nebo lososový olej odmítá nebo trpí alergií na lososa, tak je možné za stejným účelem použít i za studena lisovaný potravinářský lněný olej.

Ostatní rostlinné oleje nemají vhodný obsah nenasycených mastných kyselin a jejich podávání psům je zbytečné. Pokud už jiné rostlinné oleje podáváme, tak ale z jiného důvodu – např. ostropestřecový olej na detoxikaci jater nebo pupalkový olej na podporu imunity.

U rostoucích štěňat, u velmi aktivních psů a u starších psů s pohybovými obtížemi je výborným doplňkem hydrolyzovaný kolagen. Většinou se používá vepřový kolagen, který je procesem hydrolyzace upraven na kratší řetězce a tím se zvyšuje jeho vstřebatelnost. Na 30 kg psa se podává asi 5 g kolagenu na den. Na podporu pohybového aparátu existuje velké množství doplňků, a proto bude tomuto tématu věnován samostatný článek.

MVDr. Markéta Rázgová (www.vetanimal.cz) ve spolupraci s www.barf.cz

Pod odkazy najdete příklady jednotlivých produktů, které můžete zakoupit na www.barf.cz v sekci Doplňky. Ke každému Vám dokážeme poradit, zda se pro Vašeho pejska v dané životní a kondiční etapě hodí :).