BARF.cz - Líná nebo líná II?

A máme tady pokračování našeho zamyšlení o kvalitě srsti a dnes hlavně kůže (potažmo vnitřního "prostředí") Vašeho psa. 
 
V minulém článku jsme probrali přirozený proces línání psa. Některá plemena nelínají vůbec, jiná standardně ano. Záleží pak na každém jednotlivém psu, zda o jeho línání nebudete téměř vědět, nebo zda si z chlupů svého miláčka budete moci uplést svetr 😊. Je to přirozený proces a pokud je pes zdravý, je tato obměna srsti v pořádku. 
 
Co když ale pes přichází o srst i z jiných důvodů?  
 
Bohužel bude příčina zdravotní, potažmo psychická. A ještě jednou Bohužel, diagnostika v rámci srsti bývá někdy velmi složitá.  
 
Jak poznáme, že má pejsek problém se srstí a kůží? SPOLEHLIVĚ. Projevy a následky nelze přehlédnout. Pes se často drbe a vylizuje, na jeho těle vznikají holá, ať suchá nebo mokvající místa. Pokud k tomu ještě přidá časté třepání hlavou, můžete příčinu hledat ve zvukovodech psa.  
 

Jaké jsou nejčastější příčiny změny stavu srsti a kůže?
 
 
- alergická reakce 
- štípnutí hmyzem 
- bakterie 
- kvasinky 
- plísně 
- mykóza 
- parazité
- hormonální a autoimunitní onemocnění 
- ekzém 
- nedostatek živin
- psychické problémy.

Jak vidíte, možných příčin není úplně málo. Jak tedy začít s diagnostikou? Pokud je příčina zcela markantní a projevy krátkodobé a Vy už nějakou zkušenost máte, můžete si poradit sami. Když se ale projevy táhnou, s největší pravděpodobností asi skončíte u veterináře. A tady předem říkáme, že diagnostika není vůbec snadná, levná a může to být běh na dlouhou trať. 

Dnes se podrobněji podíváme na první bod našeho seznamu.
 
ALERGICKÁ REAKCE: 
dělíme podle dvou hlavních spouštěčů. Alergie na vnější vlivy (např. roztoče, plísně, pyl) a na alergie na některou složku potravy.  
 
Vzhledem k tomu, že pravděpodobně jako naši čtenáři krmíte BARFem, nebo jej zvažujete, právě alergie na “jídlo” Vás může hodně zajímat. 
 
Škála alergenů je velmi široká. Stejně jako lidé, mohou být psi alergičtí na obsah pšenice, kuřecího masa, ale také mléčné výrobky a vejce. Z naší praxe potkáváme psy, kteří naopak kuřecí maso zvládají v pohodě a jsou citliví na hovězí, vepřové a dokonce i na masa, která jsou pro alergiky často doporučována - koninu, králíka, jehněčí. Máme klienty, kteří jsou alergici na kuřecí protein v granulované stravě a v syrové ho přijímají dobře.
 
 
Jak postupovat při diagnostice? Můžeme podstoupit velmi podrobné testy na alergie v laboratoři. Spolehlivěji z nich vyselektujeme alergie na vnější vlivy. Pokud se zde nic nenajde, můžeme testovat i složky potravy.
 
V případě alergie na potravinu můžeme také zvolit eliminační dietu. Ta se nám v naší praxi osvědčila nejlépe.


Jak taková eliminační dieta probíhá?

Po dobu 6 týdnů zvolíme jeden typ proteinu. Obvykle ten, o kterém majitel ví, nebo alespoň tuší, že ho pes zvládá. Po celou dobu smí pes pouze tento 1 protein. Pokud majitel toto pravidlo striktně dodržuje a pes se za 6 týdnů nedrbe a problémy, se kterými se potýkal pominou, máte "vyhráno". Našli jste alespoň jeden protein, který Váš pes zvládne. U některých psů je opravdu alespoň jeden protein výhra.

Po 6 týdnech tedy můžete zařadit protein další. Opět se striktně držíte podávání prvního, již ověřeného proteinu a k němu zkoušíte druhý. Buď pejsek i druhý protein v pohodě zvládá (tedy původní projevy - drbání, svědění, vylizování, mokvání) se nevrátí a Vy můžete znova slavit, už máte druhý protein a pestrý jídelníček je samozřejmě lepší. Nebo se projevy vrátí a i Vy se musíte vrátit zpět jen k proteinu, který jste si již vyzkoušeli a zase jej krmit minimálně po dobu 6 týdnů, než se pustíte do dalšího testování.

Zní to složitě? Tak si to popíšeme na příkladu :).

Podám svému pejskovi Zvěřinu. Krmím ho s ní 6 týdnů. Pejsek prospívá, přestal se drbat, kůže se zklidnila. Nedávám žádné piškoty, doplňky. I pamlsky musí být striktně zvěřinové, ideálně maso samotné (a prosím pozor, u zvěřiny může být ještě jiná reakce psa na jednotlivé typy zvířat - tedy daňka, jelena, muflona, zajíce, bažanta... i zde bychom měli mít jeden typ proteinu).

Po 6 týdnech přidám Tresku (i v rybách je spousta druhů, pro zjednodušení příkladu dáváme tedy rovnou jeden druh ryby :).
Ideální varianta - pes tresku přijal, pořád je v pohodě, projevy se nevrátily a já mohu dál krmit kombinací zvěřiny a tresky. Ideálně dalších 6 týdnů. Pak se rozhodnu, zda mi tyto 2 druhy stačí, nebo stejným způsobem přidám 3 protein.
Špatná varianta - pes tresku nepřijal, začal se znova drbat. Tresku okamžitě vysadím, vrátím se pouze ke zvěřině. Pro očistění těla krmím opět 6 týdnů pouze zvěřinou. Po 6 týdnech a návratu do normálu mohu zkusit další protein.

------

Může se ale stát, že hned první protein, který jsme zvolili, není ten správný.
Eliminační dieta může být běh na dlouhou trať. Ale její výsledek bývá trvalý (nikdy neříkej nikdy, příroda je nevyzpytatelná a může nám zařídit alergii i na něco, co jsme doposud zvládali dobře. Ale přesto je to velký pomocník.

Přejeme Vám, aby pro Vás tento článek byl jen zdrojem informací, které nebudete muset se svým psem nikdy využít :).

Váš BARF.cz

(další body spouštěčů problému se srstí probereme příště :)