BARF.cz - Psí babičky a dědouškové

Stáří psa aneb respektujme je.

Stáří psa není nemoc. Jednou čeká na životní cestě každého. Stejně jako u lidí, je i u psů stáří přirozený proces, kterému je vhodné se s respektem přizpůsobit. A to nejen z pohledu výživy, ale také fyzické aktivity i celkového vnímání psa. Jedná se o progresivní proces s fyzickými i psychickými projevy. I když možná známe přesné datum narození psa, víme skutečně, kolik našemu psovi je? Jestli máme doma štěně, puberťáka nebo už seniora? Co obvykle potkává psí stařečky? Pojďme se na ty naše psy a jejich "dospívání do důchodu" podívat.

AdobeStock_232965408

Přesný věk svého psa zná nejlépe majitel, který si odchová nebo koupí štěňátko, nebo i již staršího psa s průkazem původu či alespoň očkovacím průkazem.
Pokud psa adoptujete, může při určování věku pomoci veterinární lékař. Ten obvykle u zvířat věk určí snadno dle počtu a stavu opotřebování zubů.

Mentální i fyzické projevy věku u svého psa pán obvykle jednoduše pozná. Pokud ale nemáme dostatek zkušeností s chovem a výcvikem psů, můžeme si věk psa jednoduše zkusit přepočítat. Ale pozor, vědci zatím žádný přesný algoritmus skutečně nenašli.

Zato přišli s informací, že pes je schopen mnohem efektivnějšího zrání, tedy dospívání. To při přepočtech na lidská léta ne vždy sedne. Například období puberty by po běžném přepočtu mohlo odpovídat věku 5 letého dítěte a převážná část populace psů by se pak dožívala více než 100 lidských let. To nám skutečně moc relevantních informací nepřineslo, že?

Snad nejznámější je onen přepočet na lidská léta. Traduje se, že jeden rok psího života odpovídá 7 lidským. Je to ale opravdu velmi nepřesný, spíše orientační údaj. Zralost i stáří psa je vždy geneticky předurčeno a rozhodně se liší nejen velikostí psa, plemennou příslušností, ale i skutečným stavem zvířete, jenž ovlivňují podmínky, ve kterých žije. 

Zoologové v mnoha výzkumech potvrdili, že menší plemena se snáze dožívají vyššího věku např. 20 let ve srovnání s velkými plemeny, u kterých je to cca 10 let. Obvykle jde právě o souvislosti s konstitucí a fyzickým stavem zvířete.

Přesto zůstává fakt, že s dnešní dobou se věk, stejně jako u lidí prodlužuje. Samozřejmě k tomu vede nejen genetická výbava, ale hlavně životní styl a kvalitní výživa psa, která je v dnešní době na dosah. 

Víme tedy, že věk zhruba 1 roku středně velkého psa je čas puberty. Toto neposedné období jistě nemine ani méně zkušeného pejskaře.


Kdy ale přichází u psů stárnutí a s jakými projevy ho lze poznat?

Dost možná se na psa rozzlobíte, že něco poničil jako za mlada, nebo se naopak neovládne a tu a tam loužička. Stojí za to zamyslet se dříve než psa začneme kárat. Je problém ve výcviku psa nebo v aktuálním fyzickém či psychickém stavu? Nemá zdravotní komplikace? Stárne? Otázek se nabízí mnoho, starého psa ale poznáte snadno.

Jak poznat, že pes stárne?
Co můžeme s přibývajícími roky sledovat?
Rysy stáří jsou u psů velmi podobné těm u lidí. Typicky můžeme pozorovat přibývající vrásky kolem očí, šedivění, zhoršení sluchu, příp. komplikace v pohybovém aparátu. Vždy ale záleží na kondici a životním stylu.

 

  1. Prošedivělá srst
    Pokud nechováte barevnou mutaci "pepř a sůl", jistě v srsti staršího psa najdete snadno nějaké ty šediny. Obvykle i samotná struktura chlupů je hrubší a méně pružná. Ale pozor! Barvu i stav srsti lze velmi snadno do jisté míry i u psích seniorů ovlivnit kvalitním BARFem. Viz článek na našem blogu.

  2. Oči
    Kromě přibývajících vrásek můžete u psa pozorovat mírnou ztrátu lesku. Oči se mění a postupně kalní. Velmi často jsou staří psi slepí, ale pokud se jim zachová prostředí, což je to nejlepší pro stáří psa, majitel to často ani nezpozoruje. To jsou samozřejmě ty příjemnější zprávy. Pes se orientuje hlavně čichem a ten se s věkem tolik jako zrak nezhoršuje. 

  3. Sluch
    "Jsi snad hluchej?" Někdy tento projev pozorujeme i u puberťáka, ale když o svého dospělého psa pečujete dobře, snadno zjistíte, že i pozorný pes skutečně nemusí dobře slyšet. Sluch je u psa ve srovnání s lidským dvojnásobně až trojnásobně rozvinutější. I proto je velmi náchylný a často nevydrží dlouho v plné kvalitě.

    Další projevy stárnutí
    Starý pes má nejen zhoršenou obnovu chrupavek, tj. vliv na pohybový aparát, ale také dochází k omezení produkce žaludečních kyselin. Psi hůře využívají všechny prvky z potravy a i proto se nabízí jako vhodné řešení mixovaný BARF. Dost často psa provází komplikace v dutině ústní. Od ztráty zubů přes ustupování dásní.


    Na co psi nejčastěji odchází
    Skutečné stáří psa, tedy závěr psího života nebývá pro psa ani jeho chovatele lehké období. Nejčastěji psi i v kvalitních podmínkách odcházejí na selhávání orgánů (ledviny, játra, srdce) či nádorová onemocnění. Samozřejmě se jedná o důsledek opotřebení orgánů. Často hraje roli také oslabený imunitní systém, kdy pes trpí na různá onemocnění, které by za mlada zvládl s lehkostí. 

 

Jak ke staří přistupovat?
Jednoduše, tak jak nás učili rodiče. Nezapomínejme přirozený respekt ke stáří, psa nevystavujme neobvyklým situacím, nechtějme po nich velké výkony a dopřejme mu kvalitní odpočinek i dávku krmiva podle jeho zvyklostí. Pokud vidíte ubývání sil, nezapomeňte krmit kvalitní lehce stravitelnou svalovinu a ostatní suroviny, které v pohodě Váš pes stráví a nepůsobí mu potíže. 

Chcete-li mít jistotu, že svému psovi na staré tlapky dopřáváte vhodný jídelníček, nechte si ho od nás sestavit na míru a to zcela zdarma. Tak ať dědouškům i babičkám chutná co nejdéle! 🙂