BARF.cz - Separační úzkost u psa aneb Aby nebyl doma smutný a sám ❤

Konec prázdnin může naše psí parťáky pěkně potrápit….



Nejen děti mohou být nešťastné, že jim končí prázdniny. Tolik volna a radosti a najednou zase povinnosti. Jednou z jejich dětských a prázdninových radostí mohlo být nové štěňátko nebo už i starší, domácí 4nohý parťák. Strávili spolu mnoho času a … najednou štěňátko nebo vlastně jakkoliv starý pes zůstává doma sám mnohem déle, než byl zvyklý.



AdobeStock_421050977

Zamysleli jste se nad tím dostatečně včas? :) Trénujete nechávání svého psího miláčka doma samotného s předstihem? Proč je to dobré?

Můžete tak u pejska předejít Separační úzkosti. Ta, pokud se jednou vyvine, odstraňuje se pak mnohem složitěji.



Co je vlastně separační úzkost?
Věděli jste, že Separační úzkost je jev popisovaný i u dětí? A to jako stav nadměrného strachu a úzkosti, který jedinec zažívá při reálném, případně i hrozícím odloučení od lidí, ke kterým má vybudovanou silnou citovou vazbu.  Je vnímána jako běžná součást vývoje, nicméně může mít přirozený nebo patologický průběh. Jak jistě cítíte už ze zvolených označení, druhá forma nebude zcela v pořádku.

Jak jí předcházet?


Především chceme zdůraznit, že pokud pejska naučíme být doma v klidu a v pohodě samotného, ušetříme sobě i jemu spoustu trápení. Ideální je, když si štěňátko doneseme domů, naučit ho, kde má své místo a trpělivě a důsledně na něm trvat. Psi mají rádi svůj řád a jak sami časem zjistí, i svůj klid :D. Ať už dokážete místo naučit na pelíšku, nebo si usnadníte práci domácí kennelkou, přesně toto je bod, který se Vám do budoucna velmi vyplatí. Druhým krokem je pomalé opouštění štěňátka na krátké chvíle. Ideálně, když je již trochu unavené. Každý odchod i návrat by se měly odehrávat v klidu, můžeme pejska případně i odměnit.

Jak se jí zbavovat výchovou a výcvikem?


Pokud jsme předchozí kroky zanedbali, nebo jsme si vzali pejska staršího, z útulku, dočasky, nebo jsme pejska zdědili... budeme mít práci trochu složitější. Velmi pak záleží, jak hluboký problém v sobě pejsek má. Někdy stačí vrátit se o pár kroků zpět a celý "štěněcí postup" zopakovat. Ale problém může být natolik hluboký, že toho času na nápravu budete potřebovat mnohem více, než při samotném učení "čistého štěněcího listu".

AdobeStock_57528839
Jestliže s tímto nemáte zkušenost, bude nejlepší se obrátit na někoho, kdo Vás převýchovou provede a bude sledovat Vaše pokroky a reagovat na "nové okolnosti".

Jak jí pomoci medikací?


Kromě výcviku a výchovy samotné, při přeučování mohou pomoci i jiné "berličky". Někomu pomáhá hudba, někomu hlavolamy a pejska před odchodem unavit psychicky. Další variantou je aromaterapie a zoofarmakognozie. I zde je dobré vyhledat odborníka, který má zkušenost.

Přejeme Vám, aby Váš pejsek byl v pořádku a tyto potíže jste nikdy řešit nemuseli.

AdobeStock_395567384

Typy na to, jak prakticky zabavit Vašeho pejska najdete i v naší sekci PRO PÁNÍČKY A PRO ZÁBAVU.